Estrogēns un progesterons sievietes cikla un dzīves laikā
Sievietes kopējo pašsajūtu un veselību būtiski ietekmē hormonālais līdzsvars. Sievietes cikls ir tikpat mainīgs kā daba un mēness cikls. Hormonu grafiskais attēlojums atgādina Amerikāņu kalniņus, tāpēc katrai sievietei būtu jāizprot vismaz paši pamati, lai spētu izprast visus notiekošos procesus savā ķermenī, jo īpaši brīdī, kad šajā sarežģītajā sistēmā rodas traucējumi.
Šajā rakstā mēģināšu pavisam vienkāršā valodā izskaidrot 2 būtiskāko un sievišķīgāko hormonu nozīmi sievietes ķermenī – estrogēna un progesterona.
ESTROGĒNS
Iedalās 3 tipos – estrons, estradiols, estriols. Fizioloģiski visaktīvākais un nozīmīgākais ir estradiols (jeb E2). Estradiols ir steroīdais hormons, kas cirkulē asinīs. Estrogēnus sekretē galvenokārt olnīcu folikuli, arī virsnieres, dzeltenais ķermenis, placenta. Estrogēni menstruālā cikla laikā atkarībā no tā fāzes tiek sekretēti dažādā daudzumā. Sievietēm reproduktīvā vecumā gandrīz viss estradiols sintezējas olnīcās, bet grūtniecības laikā to sintezē arī placenta. Estradiola līmenis asinīs ir tiešs folikulārās aktivitātes indikators, tātad tas ir būtisks cikla regulators.
Estrogēns ir ātrais, aktīvais hormons, kas dod enerģiju, ātru metabolismu, ātru reakciju, ātru uzbudinājumu. Visvieglāk tā darbību tiešām var sajust, paanalizējot savas sajūtas cikla laikā.
Cikla sākumā (sākoties mēnešreizēm) estrogēna līmenis ir viszemākais. Un ar katru dienu tas lēnām aug, visaugstāko līmeni sasniedzot ovulācijas laikā, kad estrogēna augstais līmenis dod signālu smadzenēm izdalīt citus būtiskus hormonus, kas izraisa pilnībā nobrieduša folikula plīšanu un olšūnas atbrīvošanu no olnīcas (sk. attēlā). Domāju, ka katra sieviete ir izjutusi starpību pašsajūtā no brīža, kad beidzas mēnešreizes līdz ovulācijas beigām. Tas ir periods, kad liekas, ka dzīvei ir paspilgtinājušās krāsas un sieviete var burtiski uzziedēt savā enerģijā. Estrogēnu var dēvēt arī par skaistuma hormonu, jo tieši šajā laikā visvairāk staro āda un mirdz acis. Pēc ovulācijas estrogēns lēnām krīt un sāk paaugstināties progesterona līmenis, kā rezultātā sieviete sāk justies atkal lēnāka, relaksētāka savās darbībās. Šo it kā lēnīgumu ietekmē progesterona kāpums.
PROGESTERONS
Tieši tāpat kā estrogēnu, arī progesteronu sekretē olnīcas, placenta un nedaudz arī virsnieru garoza. Šis hormons arī ir cikla regulētājs. Ja vienkāršā valodā varētu teikt, ka estrogēns ir aktīvais hormons, tad progesterons ir pasīvais hormons, kurš nomierina, uzlabo miegu, relaksē. Arī to sieviete var fiziski sajust luteīnā fāzē pēc ovulācijas. Progesteronam ir milzīga nozīme grūtniecības norisē, tāpēc to bieži dēvē par grūtniecības hormonu. Pēc ovulācijas augstais progesterona daudzums veicina dzemdes gļotādas sabiezēšanos, kas ir gatava uzņemt apaugļoto olšūnu. Ja apaugļošanās nenotiek, progesterona līmenis strauji krīt un šī dzemdes gļotāda noārdās, iesākot atkal jaunu ciklu sievietes ķermenī, kas sākas ar mēnešreizēm.
Sievietes ķermenī viss ir cikliski skaisti, ja visi hormoni ir balansā. Taču diemžēl no novecošanās procesa nav pasargāta neviena un pienāk brīdis, kad hormonālā balansa noturēšana prasa gan izpratni, gan zināmas pūles un pašas iesaisti. Gan estrogēns, gan progesterons ar gadiem visai strauji samazinās. Mēģināšu vienkāršoti to izskaidrot ar grafika palīdzību (sk. 2.attēlā). Kāda hormona trūkums, var veicināt cita hormona dominanci. Ja trūkst estrogēns, var rasties progesterona dominance vai otrādi. Visbiežāk estrogēns ar progesteronu nesamazinās vienādā ātrumā un daudzumā. Progesterons vecumā no 35-70 gadiem samazinās par aptuveni 75%, savukārt estrogēns var samazināties par aptuveni 35%, kā rezultātā var rasties estrogēna dominance, jo progesterons ir samazinājies vairāk. To vieglāk saprast, skatoties grafikā.
Tātad šajā vecuma periodā īpaši būtiski ir sekot līdzi pašsajūtai, izmaiņām organismā, ārsta ieteikumiem un hormonālajam stāvoklim.
Iespējamie simptomi, ja estrogēns ir par daudz (tātad estrogēna dominanci var radīt progesterona trūkums. Biežāk šāds stāvoklis ir premenopauzē): izteikti PMS, neregulāras mēnešreizes, hiperplāzija (endometrija pārlieka augšana), menorāģija (stipra asiņošana mēnešreižu laikā), sāpīgas krūtis, cistas krūtīs, šķidruma aizture, svara pieaugums, galvassāpes, vēdera pūšanās, celulīts, uzbudināmība, nogurums, matu izkrišana, audzēju risks.
Iespējamie simptomi, ja estrogēns ir par maz: depresija, ādas sausums, maksts sausums, svīšana, atmiņas traucējumi, vājums, zems libido, karstuma viļņi, kaulu trauslums (osteoporoze).
Izteikts estrogēna trūkums visbiežāk ir sākoties menopauzei.
Kā sev palīdzēt
Veselīgs, sabalansēts uzturs ar pietiekami daudz olbaltumvielu. Estrogēna dominance ir cieši saistīta ar insulīna rezistenci. Jo vairāk ātro ogļhidrātu ir ēdienkartē, jo biežāk notiek insulīna svārstības asinīs. Jāizslēdz ātrie ogļhidrāti, jāizslēdz cukuri, nepieciešams augsts proteīnu daudzums, kas palielina progesterīna līmeni asinīs. Biežāk jālieto jūras izcelsmes produkti.
Regulāras fiziskās aktivitātes, neaizmirstot par iegurņa pamatnes muskulatūras korektu iekļaušanu vingrojumu plānā.
Regulāra vitamīnu lietošana (būtiskākie ir D vitamīns, dzelzs, magnijs, cinks, omega 3, C vitamīns, folskābe, lecitīns).
Regulārs ārsta apmeklējums un hormonu analīzes.
Bioidentisko hormonu lietošana.
Un šeit man gribas likt vislielāko uzsvaru. Sievietei nav jābaidās no hormoniem, pienāk brīdis, kad to uzņemšana ļoti būtiski var ietekmēt sievietes veselību. Taču ir jāsaprot, ka ir milzu starpība starp sintētiskajiem hormoniem un bioidentiskajiem hormoniem. Bioidentiskie hormoni ir identiskā ķīmiskā formā, kādus producē ķermenis, tāpēc tiem nav sintētisko hormonu lietošanas riski. Visdrošākais ceļš to uzņemšanai ir transdermāli, īpaši ja runājam par estrogēnu. Pieejami gēlu, spreju, krēmu formā. Lietošana ir ērta un vienkārša. Tie ir recepšu medikamenti un to lietošana ir jāizrunā ar ārstu, izejot no analīžu rādītājiem un pašsajūtas.
Rūpes par savu maksts tonusu un veselību.
Maksts noveco un tai ir nepieciešama īpaša pieeja, tāpēc par to vairāk pastāstīšu atsevišķā rakstā par vaginālo vecumu.
Zelta standarts (pēc klīniskajiem pētījumiem) ir laicīgi rūpēties par savu hormonālo stāvokli, nevis tikai tad, kad iestājusies jau menopauze. Sākot samazināties šo abu hormonu līmenim, ir iespējama šī hormonālā disbalansa regulācija gan ar dzīvesveidu, gan papildus uzņemšanu:
Premenopauze: progesterons, testosterons + estradiols vagināli
Menopauze: estradiols, progesterons, testosterons + estradiols vagināli
Saudzē savu ķermeni un nepieciešamības gadījumā konsultējies ar ārstu par hormonālā līdzsvara pārbaudi un sakārtošanu! Estrogēns un progesterons sievietes cikla un dzīves laikā ir mainīgs katrai sievietei.
Mīlestībā,
Zane
Comments