Kā darbojas iegurņa pamatnes muskulatūra
Iegurņa pamatnes muskulatūra nav viena struktūra vai posms, kas darbojas atrauti no pārējā ķermeņa. Taču tieši tā bieži sievietes saprot Kēgela vingrojumus, koncentrējoties tikai uz starpenes sasprindzināšanu. Mums ķermenī ir 2 diafragmas, kas strādā sinhroni elpošanas ciklā:
elpošanas diafragma no augšas;
iegurņa diafragma no apakšas.
Nav iespējams runāt par korektu iegurņa pamatnes muskulatūras attīstīšanu, neiesaistot abas diafragmas. Ja elpošanas diafragma iet kaudāli (uz leju), tad arī iegurņa diafragma iet uz leju. Tas notiek ieelpā (sk. att.). Izelpā abas diafragmas atslābst un iet kraniāli (uz augšu).
Diafragmālā elpošana ir būtisks faktors sieviešu iegurņa veselībā. Vairums sieviešu ar diafragmu pareizi ikdienā elpo ļoti maz vai neelpo vispār. Tas nozīmē, ka iegurņa pamatnes muskulatūra dabiskām kustībām tiek pakļauta ļoti minimāli. Dzemdības ir lielisks piemērs, kas parāda elpošanas nozīmi ķermenī. Grūtniecības laikā sievietes apgūst dažādas elpošanas tehnikas, apzinoties, ka tās atvieglo dzemdību procesu, ļaujot šai muskulatūrai atslābt. Tieši tikpat būtiska pareiza elpošana ir ikdienā. Vairums sieviešu var sasprindzināt iegurņa pamatnes muskulatūru, bet nespēj to pareizi atslābināt. Diafragmālā elpošana atslābina šos muskuļus ne tikai dzemdībās. Arī šīs muskulatūras tonuss ir svarīgs rādītājs iegurņa veselībā visas dzīves laikā. Ne tikai vāja, bet arī pārāk saspringta iegurņa pamatne rada dažādas disfunkcijas.
Kopā ar abām diafragmām darbojas arī vēdera šķērsmuskulis (m.transversus abdominis) un muguras dziļie muskuļi (mm. multifidi, mm. intertransversarae, mm. interspinales) (sk. att.). Visas šīs struktūras ir rumpja dziļās muskulatūras sastāvdaļas, kas darbojas kā viens veselums un definējams kā ķermeņa kodols (angļu valodā tas tiek apzīmēts kā “core’’). Disfunkcijas kādā no šiem ķermeņa kodola posmiem bieži nozīmē disfunkcijas visā kopumā. Ja kāda no šīm daļām ir vāja vai pārāk saspringta, tas ietekmē visu kodolu. Dziļā muskulatūra ir jātrenē korekti, iesaistot visu šo kopumu. Ja šis kodols ir vājš, tad fiziskās aktivitātes ar paaugstinātu intraabdominālo spiedienu to vājina vēl vairāk (piemēram, smagumu celšana vai vēdera preses trenēšana).
Tāpēc nav iespējams runāt par korektu iegurņa pamatnes muskulatūras attīstīšanu, ja vingrojumu laikā netiek iesaistīta visa minētā muskulatūra. Pašrocīgi iegādāta vaginālā bumbiņa vai jebkādā pozā nekorekti sasprindzināta iegurņa pamatne nesniegs nekādu vēlamo rezultātu, visbiežāk simptomus pastiprinās, ja tas tiek darīts ilgtermiņā.
Turklāt sievietēm ar mazā iegurņa disfunkcijām vēdera preses trenēšana nav pieļaujama, jo intraabdominālais spiediens šo muskulatūru būtiski vājina. Tie ir specifiski vingrojumi, kuri sievietei būtu jāapgūst speciālista vadībā pēc iegurņa stāvokļa un muskulatūras novērtēšanas.
Mīlestībā,
Zane
Comments